İstanbul,Türkiye
+90 534 706 62 71
hasannair@gmail.com

SAP EWM Cloud Platform Uygulamaları – SAP Warehouse Insights

EWM - Genişletilmiş Depo Yönetimi Danışmanlık Hizmeti - EWM Eğitim Videoları - EWM Depo Analizi - EWM Standart Süreç Uygulamaları

SAP EWM Cloud Platform Uygulamaları – SAP Warehouse Insights

Merhaba ,

bu yazımızda sizlere SAP Cloud Platformda bulunan “Warehouse Insights” uygulamları ile ilgili bilgiler vereceğim. Öncelikle belirtmek gerekirse bu uygulamalar cloud platformunda olduğu için yalnızca cloud üzerinde çalışmaktadır. Yani fiori uygulaması gibi düşünmemek gerekiyor.

Fiori sisteminizde bu uygulamaları aktif edemezsiniz. Cloud Platform lisansınız olmalı 🙂

Cloud Platform sisteminize mevcut EWM sisteminizi direkt entegre edebilirsiniz yada uygulama üzerinde ki veri yükleme kısımlarından da entegrasyon olmayan bir deponuz için de uygulamayı kullanabiliriz.

SAp cloud upload warehouse data

Uygulama cloud platform üzerinde çalışan gelişmiş planlama ve optimizasyon aracı olarak sunulmuş.Görsel yönden güçlü olması , verileri anlık analiz edebilmesi, grafiksel depo düzeni , depo siparişi similasyonu, kat edilen yol hesaplaması ve depo siparişlerinin kaynak atama optimizasyon düzeltmeleri , depo operasyonlarına ait KPI’lerin izlenmesi ve geçmişe dayalı verilere dayanarak analiz etme gibi birçok özelliği bulunmakta. Şimdi sırayla bu detayları inceleyelim.

Warehouse Layout – Depo Düzeni

 • Depo adreslerinin görsel olarak görünümü
 • Depo adres detayı (depo tipi,alanı,x,y,z koordinatı vb. )
 • Adresler arası mesafe ölçümlenmesi

Bu uygulama ile depo da adresler arası mesafe ölçümü yapabilir, deponuzun adreslerini görsel olarak görüntüleyebilirsiniz.

Heatmap – Isı Haritası

 • Girilen tarih aralığına ait depo görevlerinin onay zamanına göre işlem gören adreslerin ısı haritasında renkli görüntü
 • Girilen tarih aralığına ait depo görevlerinin yaratma zamanına göre işlem gören adreslerin ısı haritasında renkli görüntü

Bu uygulama ile deponuzda en çok işlem gören adreslerin analizini yaparak adresler üzerinde verimliliği arttıracak işlemler yapabilirsiniz. Örneğin, çıkış veya giriş noktasına uzak fakat çok işlem görmüş adreslerde ki malzemeleri daha yakın adreslerde depolayıp işlem yoğunluğunu çıkış/giriş adreslerine yakın adreslerde sağlayabilirsiniz.

Warehouse Operations Overview – Depo Operasyonları İzleme

 • Kaynak kullanımı KPI
 • Kaynak bazında kat edilen yol hesaplaması KPI
 • Kaynak bazında boş kat edilen yol hesaplaması KPI
 • Gün, ay , yıl bazında karşılaştırma

Bu uygulama ile deponuzda hangi kaynak ne kadar iş yapmış yani sayı olarak ne kadar depo siparişi işlemiş, bu depo siparişleri işlerken ne kadar yol kat etmiş, yeni bir depo siparişine işlem yaptığında son kaynak adresinden emir de ki adrese giderken ne kadar yol kat etmiş (boş kat edilen yol ) gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Ve deponuzda ki çalışanlarınızı kat ettikleri mesafeye göre değerlendirebilirsiniz. Forkliftlerinizin ne kadar süre iş yaptığını, ne kadar yol kat ettiğini yine bu rapor ile görüntüleyebilirsiniz.

Simulate Order Assignments – Depo Siparişi Similasyonu

 • Yıl, ay, gün olarak depo siparişlerine ait bilgilerin görüntülenmesi
 • Kat edilen yolun simule edilmesi
 • Optimizasyon öncesi ve sonrası karşılaştırmaları
 • Depo siparişi bazında kat edilen yolun görüntülenmesi

Bu uygulama ile kaynaklara ve depo siparişlerine ait hareketleri takip edip süre olarak fazla olan adresleri yeniden optimize edebilirsiniz. Bu şekilde personelinizi depo içerisinde daha az gezdirerek verimlilik artışı sağlayabilirsiniz.Ayrıca uygulama ile detaylı raporlama yapabilirsiniz

Canlı Optimizasyon İzleme

Bu uygulama entegrasyon ile canlı olarak depo siparişlerinizi görüntüleyip işlem yapmanıza olanak sağlar. (Canlı bir entegrasyon test sistemimizde olmadığı için bu kısım ile ilgili detay veremiyorum )

EWM danışmanı olarak uygulamalara ait yorumlarımı belirtecek olursak, görselliği , raporlanabilmesi ve KPI ler bir depo yöneticisinin oldukça işine yarayacak şekilde görünüyor. Modern depolar için olmazsa olmaz bu uygulamaları mevcut EWM sisteminize entegre edebilir ve kullanabilirsiniz. Tabi sisteminizin bu hesaplamaları yapmaya uygun olması gerekiyor. Örneğin adres ana verilerinizde koordinat bilgileri , koridor, sutün gibi lokasyona ait bilgiler yok ise warehouse insights uygulamalarıda çalışmayacaktır.

Ayrıca bu uygulama ile yaptığınız tüm optimizasyonlar EWM tarafına da gidiyor. EWM monitor ekranında “DG’leri optimize yürütme planı” menüsü altında görebilirsiniz.

Uygulama ait videomuzdan detayları izleyebilirsiniz.

Sisteminize ait her türlü entegrasyon ve ihtiyaçlarınız için iletişime geçebilirsiniz.

Lisanslama seçenekleri için iletişime geçebilirsiniz.

Uygulamayı kullanabilmek için SAP Cloud Platforma üye olmanız gerekiyor. Üye olduğunuzda 1 aylık deneme süresi ile sisteminizde ki dataları yükleyip kendinizde uygulamaları inceleyebilirsiniz. Üyelik ve diğer bilgilere aşağıda ki linkten erişebilirsiniz.

https://help.sap.com/viewer/0c8f55f8b09f43a39898a35cac112846/LATEST/en-US/00fcbadeb07f415aa8d677d207679c8b.html

Teşekkürler / Saygılarımla

Hasan Nair
EWM Danışmanı
İletişim: hasannair@gmail.com

Tags: , , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir