İstanbul,Türkiye
+90 534 706 62 71
hasannair@gmail.com

Düzene Yönelik Depolama Prosesi – Layout Oriented Storage Control process in EWM

EWM - Genişletilmiş Depo Yönetimi Danışmanlık Hizmeti - EWM Eğitim Videoları - EWM Depo Analizi - EWM Standart Süreç Uygulamaları

Düzene Yönelik Depolama Prosesi – Layout Oriented Storage Control process in EWM

Merhaba,

bu yazımızda düzene yönelik depolama prosesi sürecinden bahsediyoruz. Düzene yönelik depolama prosesi, depo içerisinde özellikle konveyör sistemlerinin EWM de kurgulanması, depo içerisindeki malzeme ve paletlerin belirli kurallara göre birden farklı noktalar arası transfer işlemlerinin uygulanmasında kullanılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse akıllı depolarda paletlerin konveyöre yerleştirildikten sonra, son nihai adresine gidene kadar birden fazla hat üzerinde ilerleyebilir, duraklayabilir, bir takım kontrollere vs. tabi tutulabilir. Bu kurguyu EWM de uygulayabilmek için düzene yönelik depolama denetimi uygulanmalıdır.

Bir başka örnek ise depo içerisinde asansörlü bir yapınız vardır. Giriş adresinden paletin asansöre yerleştirilmesi, asansörün paletin gideceği son adrese göre ilgili katta durması, ilgili katta başka bir konveyör yada taşıyıcı tarafından son adresine transfer işlemi için yine düzene yönelik depolama prosesi kurgulanması gerekmektedir.

Yazımızdaki depo örneği ile düzene yönelik depolama denetimi (LOSC) temel olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Aşağıdaki görsele ait depo kurgulanmıştır.

Örnek depoda, giriş adresinde 8 farklı koridora çalışan konveyör sistemi vardır. Paletlerin üretimden etiketli olarak geldiği varsayılmıştır. Buna göre ilgili palete ait teslimat ewm ‘e dağıtıldığında otomatik depolama görevi oluşmaktadır. Oluşan depo görevleri malzemeye göre stratejisi belirlenmektedir. Ürüne ait tanımlı stratejiye göre sistem depo görevi yarattığında son adresin bulunduğu depo tipinin bağlı olduğu konveyör sistemine emir oluşacaktır. Konveyör sisteminde giriş ve final adresi olarak iki adres bulunmaktadır. Forklift kullanıcısı el terminalinden ilgili taşıma birimine ait emri görüntüleyerek konveyör giriş adresine paleti bırakmaktadır. Konveyör sistemi paleti otomatik olarak final adresine transfer etmektedir. Daha sonra ilgili koridordaki vinç paleti kendi üzerine alarak son depo görevine ait hedef adrese paleti taşıyarak depo görevini onayladıktan sonra süreç tamamlanmaktadır.

Aşağıdaki videodan süreci izleyebilirsiniz.

İletişim : Hasannair@gmail.com
Tel : 0534 706 62 71

Saygılarımla.
Hasan Nair
EWM Support

Tags: , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir