İstanbul,Türkiye
+90 534 706 62 71
hasannair@gmail.com

EWM Depo Göreviyle Müşteri – Malzeme SKT Tarihine Göre Spesifik Parti Belirleme

EWM - Genişletilmiş Depo Yönetimi Danışmanlık Hizmeti - EWM Eğitim Videoları - EWM Depo Analizi - EWM Standart Süreç Uygulamaları

EWM Depo Göreviyle Müşteri – Malzeme SKT Tarihine Göre Spesifik Parti Belirleme

Merhaba,

bu yazımızda EWM de müşteri / malzemeye göre parti belirleme konusunu anlatacağız.

Bilindiği üzere mal çıkışı stratejilerinde çeşitli kriterlere göre uyarlamalar yapılabilmektedir. (genellikle son kullanma tarihi yada mal giriş tarihine göre FIFO,FEFO)

Bağlantılı uyarlamalar yapıldığında depo görevi yaratma anındaki sıralama kuralları aslında belirtilmiş olur. Buna göre depo görevleri yaratılır ve sonraki süreçler işletilebilir.

Fakat bu uyarlama çoğu zaman projelerde yeterli olmaz ve çeşitli kontroller yazılarak çözümler üretilir. Örneğin 1/3 kuralının müşteri bazlı uygulanma ihtiyacı olduğunda, teslimat, sipariş, yada müşteri ana verisindeki belirlenen bir kritere göre EWM de depo görevi yaratma anında geliştirme yapılarak ilgili kriterler baz alınıp stokların listelenmesi ve depo görevi yaratılması sağlanır.

Bu yazımızda SD parti belirleme stratejisi ana verisi ile EWM de depo görevi yaratma anında sistemin nasıl çalıştığını sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sürecimizi netleştirelim.
Müşteriler sipariş verdikleri ürünlerde son kullanma tarihinin teslimat tarihine göre kabul ettikleri aralıklar olmaktadır. Örneğin X malzemesi en fazla teslimat tarihinden 40 gün öncesine kadar kabul edilir. Yada teslimat tarihinden itibaren 80 gün öncesine kadar kabul edilir.

Türkiye’de genellikle zincir mağazalar ürün bazlı SKT si uygun olan (1/3 kuralı ) stokların kendilerine sevk edilmelerini ister. Bu durumda sevkiyatın doğruluğu açısından oluşturulan toplama görevleri (depo görevi ) önemlidir.

Öncelikle depo stoklarımızı kontrol edelim. Aşağıda göründüğü gibi malzemenin 3 farklı partisi , 3 farklı SKT li stoğu vardır.

Teslimat tarihinin 27.03.2021 tarihi olduğunu varsayarsak ilgili stokların kalan ömrüne ait hesap aşağıdaki şekildedir.

Bu durumda müşteri / malzeme parti belirleme stratejisi ana verisinde yazacağımız gün yüzdesine göre doğru stokun belirlenmesi gerekmektedir.

Örneğin müşteri ve malzeme için %40 verelim. Bu durumda depoda bulunan stokların her biri uygun. Fakat öncelik olarak ömrü en az olanın çıkışını yapmalıyız ki FEFO dengesini koruyabilelim.

İlgili sipariş için teslimat yaratalım.

Teslimatı EWM de görüntüleyelim.

Şimdi müşteri malzeme koşuluna göre hesaplanan günü görüntüleyelim. Seçim tuşuna basıyoruz.

Açılan pop-up ta teslimat tarihine göre hesaplamayı yapıyor. Yani son kullanma tarihi 06.05.2021 tarihinden sonraki her parti bu teslimat için uygundur. (Not : seçim tuşuna basılması zorunlu değil. )

Şimdi depo görevi yaratalım ve belirlenen partiyi görüntüleyelim.

Yarat butonuna bastığımızda otomatik olarak SKT si 07.05.2021 olan 0000001546 partiyi belirledi. Çünkü aşağıdaki hesaba göre incelersek mevcut durumdaki en uygun parti bu 0000001546 parti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-39.png

Şimdi ana verideki değeri %80 olarak değiştirelim. Yani teslimat tarihinden SKT sine en az 80 günü olan bir partinin depo görevi yaratılıp sevk edilmesini sağlayalım.

Ana veriyi değiştiriyoruz.

Teslimat yaratıyoruz.

EWM de görüntülüyoruz.

Şimdi müşteri malzeme koşuluna göre hesaplanan günü görüntüleyelim. Seçim tuşuna basıyoruz.

Belirlediği tarihi 15.06.2021 teslimat tarihi 27.03.2021 çıkarttığımızda 80 ediyor. Yani depodan çıkartılacak stoğa ait SKT 15.06.2021 sonrası olmalı.

Depo görevi yaratalım.

Yarat butonuna bastığımızda otomatik olarak SKT si 05.07.2021 olan 0000001548 partiyi belirledi. Çünkü aşağıdaki hesaba göre incelersek mevcut durumdaki en uygun parti bu 0000001548 parti çünkü teslimat tarihi ve skt arası fark en az 80 gün olmalı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-39.png

NOT: Eğer depodaki teslimat miktarına uygun stoklar farklı partilerde var ise parti ayrıştırması için depo görevlerini parti bazlı sistem yaratıyor.

Bu durumda ihtiyaç karşılanmış oluyor. Eğer parti belirleme konusunu neden SD de belirlemiyorsunuz derseniz cevabım şu olur.

Çünkü SD de belirlenen parti sistemsel olarak uygun parti olabilir ama EWM için uygun olmayabilir. Yani SD de belirlediğiniz partiye ait stok henüz giriş adresinde ise depo görevi yaratabilmeniz için ürünün önce raf / sabit adresine transfer edilmesi gibi ihtiyaçlar olacaktır.

Partiyi EWM belirlesin 🙂

Süreçle ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

Süreçle ilgili destek ve sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.
E-Mail: Hasannair@gmail.com

Teşekkürler / Saygılarımla
Hasan Nair
EWM Danışmanı

Tags: , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir